2019-01-23
Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj Zágoni Balázsnak és Marius TabacunakEz a könyv a hitvesztésről szól. Vallásos neveltetésű fiatal felnőttek élettörténeteiről, akik aktív keresztény életet éltek, ám felnőtté válásuk során elfordultak hitüktől. Bemutat, de a miértekre is választ keres. Szociológiai elemzésként a kevéssé kutatott vallási dekonverzió megértéséhez járul hozzá. Tudományos munka, de több ennél, mert segíteni is akar. Egyfajta kézikönyv tagjaiért aggódó közösségeknek, híveikért aggódó lelkészeknek, lelkivezetőknek, gyerekek és fiatalok vallásinevelését komolyan vevő hitoktatóknak, vallástanároknak.
Kiss Dénes vallásszociológus, BBTE adjunktusa
A kötet különleges értéke, hogy nem csupán intuitív válaszokat ad a felvetett kérdésre, hanem a szerzők átgondolt kutatási módszertannal dolgoznak. De ennél is fontosabb, hogy az interjúk során kapott válaszokból gazdagon idéznek, és nyolc mélyinterjút teljes egészében közölnek is. Az olvasó úgy érezheti, mintha személyesen neki mesélnék el történeteiket a hitüktől elfordult fiatal felnőttek. Ajánlom azoknak, akiknek ég a szívük a misszióért, de közben fontos számukra, hogy a valósággal is szembesüljenek.
Heizer Tamás, a Barnabás Csoport igazgatója
Akkor, amikor az Egyház kényes kérdésekkel kell hogy szembenézzen és nehéz témákat kell hogy megvitasson, akkor nagyon hirtelen és nagyon nagy erővel tudunk mi, a bennelévők egymásnak esni, és ilyen vagy olyan érdekek mentén polarizálódni. Valaki mindig hibás lesz, vagy azok, akik nem „jönnek” vagy azok, akik nem megfelelő hatékonysággal hívogatnak. Éppen ezért van szükség az ilyen könyvekre, mint ez is, amelyik nem hibáztatni akar, hanem emberi sorsokon keresztül megmutatni, hogy az egyéni és közösségi kudarcokból Krisztus által lehet és van gyógyulás.
Ifj. Csomós József ifjúsági referenc, TIREK